Güneş Enerji

0 532 603 25 54

0 532 603 25 54 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz

Gün Isı sistemleri, çeşitleri, modelleri ve fiyatları hakkında bilmeniz gereken tüm bilgilere bu detaylı rehberimizde yer almaktadır. Başka günısı hakkında merak ettiğiniz tüm soruları bize iletebilirsiniz.

Gün Isı sistemleri nedir?

Güneşten gelen ışınların bedava sıcak suya dönüştüren cihazlara gün ısı veya güneş enerji sistemi denilmektedir.

Gün ısı diğer bir adıyla sıcak su veren güneş enerji sistemleridir.  Gün ısılar çalışma şekline göre klasik gün ısı sistemler basınçlı gün ısı sistemi vakum cam tüplü gün ısı olmak üzere çeşitleri vardır.

En çok kullanılan gün ısı sistemi açık devre klasik sistemlerdir.  En uygun fiyatlı ekonomik gün ısı açık devre galvaniz gün ısı sistemleridir. En uzun ömürlü gün ısı krom kapalı devre klasik sistemlerdir. En pahalı gün ısı ise krom basınçlı sistemlerdir.  Bakım gerektirmeyen gün ısı vakum cam tüplü gün ısı sistemidir.

Gün Isı sistemleri nasıl çalışır?

Günısı sistemi iki faklı şekilde çalışır.

 1. Doğal sirkülasyon ile yani ısınan suyun kendiliğinden yükselerek depo kollektör arası sirkülasyon ederek çalışır. En çok tercih edilen sistem evlerde kullandığımız doğal dolaşımlı güneş enerji sistemleridir.
 2. Cebri sirkülasyonlu sistemlerdir. Kollektörde ısınan suyun bir pompa aracılığı ile sirkülasyon (çevrim) etmesiyle oluşur.

Gün Isı çalışma prensibi

Gün ısı çalışma prensibi güneş enerji panel ve peteklerinde  ısınan suyun sıcak su kazanı tankı deposunda stoklanması prensibiyle çalışır. Klasik gün ısılarda 2 adet olmak üzere üstte soğuk su deposu alttaki ise sıcak su tankı vardır. Şebekeden gelen soğuk su  şamandırada basıncı düşürülerek depoda beklemeye alınır. Soğuk su deposundan sıcak su deposuna geçen soğuk su sıcak deposunda ısınarak kullanıma gider. Açık devre gün ısı sistemlerinde kullanım suyu kollektör panellerinde dolaşırken kapalı devre gün ısılarda ise antifirizli su sıcak su deposunun cidarından ısıtma yapar.

Gün Isı sistemi parçaları?

1. Gün Isı Kazanı

Gün ısı kazanı

Gün ısı kazanı soğuk su ve sıcak su olmak üzere 2 adettir. Kazan ismi suyun depolandığı stoklandığı yerdir. Gün ısı kazanı genellikle galvaniz ve krom sdc sacdan imalat yapılır kazanlarda dikkat edilmesi gereken kaç mm olduğudur.

2. Gün ısı sıcak su kazanı

Gün ısı sistemleri Sıcak su kazanı

Gün ısı sıcak su kazanı sıcak suyun depolandığı yerdir. Klasik sistemlerde üstten ikinci yani altdaki depodur. Basınçlı depolarda ise sadece sıcak su deposu vardır.

3. Gün Isı sıcak su deposu

Gün ısı sıcak su deposu, sıcak suyun stoklandığı yerdir. Gün ısı sıcak su deposu genellikle galvaniz ve krom sacdan imalat yapılır gün ısı deposunda dikkat edilmesi gereken kaç mm olduğudur. Ayrıca izolasyonun cam yünü ve poliüretan olması da sıcak suyun uzun süre muhafaza altında kalması sağlar.

4. Gün Isı basınç pompası

Basınç pompası

Gün ısı basınç pompası klasik güneş enerji sistemlerinin tazyik ve basınç problemi yaşanan durumlarda sıcak su deposu ile ev tesisatı arasına bağlanarak sıcak suyun basınçlı gelmesini sağlar. Genel olarak çok sağlıklı uzun süre çalışan sistem değillerdir. Çünkü ses yapması yağmurda etkilenmesi kireçlenmeden dolayı kısa sürede görev yapmaz hale gelirler. Basınç pompalarının fiyatları genellikle çin malı pompalar 400 tl orta kalite pompalar 600-800 tl arası kaliteli pompalar nerdeyse basınçlı sistem fiyatına kadar varmaktadır.

5. Gün Isı Paneli (Kollektör)

Alüminyum kollektör

Gün ısı paneli güneş ışığının sıcak suyu dönüştüğü yerdir. Gün ısı paneli cam çerçeve komplesine kollektör, içindeki kısmına panel petek denilmektedir. Gün ısı iç panel petekler, Galvaniz kollektör panellerAlüminyum kollektör panel, Bakır kollektör paneller ve bakır sellektif panellerdir.

Gün ısı panel seçiminde açık devrelerde panellerin geniş olması ve et kalınlıkları önemlidir.

6. Gün Isı Borusu

Gün ısı soğuk su ve sıcak su boruları günümüzde pprcc plastik borular kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken TSE belgeli bilindik marka boru tercih edilmelidir. Çünkü kalitesi borularda patlama, su baskını gibi birçok kötü olaylara karşılaşmanıza sebep olmaktadır.

7. Gün Isı Basınç Motoru

Gün ısı basınç motoru, klasik güneş enerji sistemlerinde tazyik ve basınç problemi yaşanan durumlarda sıcak su deposu ile ev tesisatı arasına bağlanarak sıcak suyun basınçlı gelmesini sağlar. Genel olarak çok sağlıklı uzun süre çalışan sistem değillerdir Çünkü ses yapması yağmurda etkilenmesi kireçlenmeden dolayı görev yapmaz hale gelirler kısa sürede. Basınç motorları fiyatları genellikle çin malı motorlar 400 tl, orta kalite pompalar 600-800 tl arası kaliteli pompalar nerdeyse basınçlı sistem fiyatına kadar varmaktadır.

8. Gün Isı Rezistansı

Rezistans

Gün ısı rezistansı, kapalı yağmurlu ve bulutlu havalarda gün ısı sisteminin yetersiz kaldığı zamanlar için elektrikli rezistans takviyesi yapılmaktadır. 2000 watt kapasiteden başlayıp 10 kw kadar güneş enerji sistem ve şekline göre çeşitleri vardır.

Gün Isı Fiyatları Antalya

Gün ısı fiyatlarını belirleyen iki faktör sıcak su deposunun litresi ve kollektör sayı fiyatı belirleyen ana faktördür. Antalya da genelde gün ısı fiyatları 1500 TL den başlayıp 15.000 TL kadar sistem özelliğine ve kalitesine göre değişkenlik gösterir.

Gün Isı Kazan Fiyatları

Gün ısı kazan, depo tank fiyatları açık devre kapalı devre basınçlı ve depo çeşitlerine göre fiyatları 300 TL den başlayıp 3000 TL kadar değişmektedir. En uygun depo fiyatı galvaniz olup en kaliteli ve pahalı olan krom kazandır.

Gün Isı Şamandıra Fiyatları

Gün ısı şamandıra fiyatları 50 TL den başlayıp 300 TL ye kadar farklılık göstermektedir. Bunun sebebi ise şamandıranın kalitesi, krom veya plastik toplu olması ile uzun ve kısa şamandıra modelleri vardır.

Gün Isı İç Panel Fiyatları

Gün ısı iç panel petek fiyatları;

 • Galvaniz paneller 200 TL den başlar.
 • Alüminyum panel fiyatları 250 TL den başlar.
 • Bakır paneller ise 600 TL den başlar.

En pahalı paneller ise bakır sellektif panellerdir. Gün ısı panel seçiminde açık devrelerde panellerin geniş olması ve et kalınlıkları önemlidir.

Kapalı Sistem Gün Isı Fiyatları

Kapalı sistem gün ısı fiyatları Antalya da en ucuz galvaniz olanlar 2500 TL den başlar. Krom kapalı devre sistemler ise 3000 TL den başlar. Daha ucuz kapalı devre sistemler olabilir ancak bunların kalitesi ömrü verimi çok kısadır.

Kapalı devre gün ısı fiyat araştırması yaparken daha detaylı teknik bilgiye göre güvenilir uzman firma olan Aplas güneş enerji sistemlerinden destek alarak vakum cam tüplü fiyatı almanız, güneş enerjinizi daha uzun yıllar kullanmanızı sebep olacaktır.

Vakumlu Gün Isı Fiyatları

Vakum tüplü gün ısı sistem fiyatları;

 • 13 vakum cam tüplü sistem 1500 TL den başlar (En uygun ve en küçük olan).
 • 18 vakum cam tüplü sistem fiyatı 2000 TL
 • 24 vakum cam tüplü gün ısı 2600 TL
 • 30 vakum cam tüplü güneş enerji sistemi 3250 TL den başlar
 • 36 vakum cam tüplü günısı sistemi 4000 TL den başlar.

Ancak soğuk su depolarının duble ve küçük soğuk su depolu olması, deponun galvaniz ve krom olması fiyatı değiştirmektedir.

Fiyat araştırması yaparken daha detaylı teknik bilgiye göre güvenilir uzman firma olan Aplas güneş enerji sistemlerinden destek alarak vakum cam tüplü fiyatı almanız güneş enerjinizi daha uzun yıllar kullanmanızı sebep olacaktır.

Gün Isı Panel Fiyatları

Gün ısı iç panel petek fiyatları,

 • Galvaniz paneller 200 TL den başlar.
 • Alüminyum panel fiyatları 250 TL den başlar.
 • Bakır paneller 600 TL den başlar.

En pahalı paneller ise bakır sellektif panellerdir. Gün ısı panel seçiminde açık devrelerde panellerin geniş olması ve et kalınlıkları önemlidir.

Fiyat araştırması yaparken daha detaylı teknik bilgiye göre güvenilir uzman firma olan Aplas güneş enerji sistemlerinden destek alarak günısı panel fiyatı almanız sizin menfaatinize olacaktır.

Basınçlı Gün Isı Fiyatları

Basınçlı gün ısı fiyatları depo litresi ve cinsine göre değişkenlik gösterir.

 • Aplas epoxi gün ısı fiyatı 3000 TL
 • Galvaniz basınçlı gün ısı fiyatı 3500 TL
 • Emaye basınçlı gün ısı fiyatı 3800 TL
 • Krom basınçlı gün ısı fiyatı 4000 tl den başlar.

Ancak depo sac kalınlıkları daha düşük olanlar daha uygun ucuz fiyatlar vardır. Fiyatı etkileyen başka bir faktör ise depo izolasyonudur. Deponun izolasyonu cam yünü olanlar ucuz poliüretan olanlar daha pahalıdır. Ancak uzun ömürlü olup sıcak suyu daha uzun muhafaza etmektedir.

Fiyat araştırması yaparken daha detaylı teknik bilgiye göre güvenilir uzman firma olan Aplas güneş enerji sistemlerinden destek alarak basınçlı günısı fiyatı almanız uzun yıllar verimli sorunsuz kullanmak adına menfaatinize olacaktır.

Gün Isı Basınçlı Depo Fiyatları

Basınçlı gün ısı fiyatları depo litresi ve cinsine göre değişkenlik gösterir.

 • Aplas epoxi gün ısı depo fiyatı 3000 TL
 • Galvaniz basınçlı gün ısı tank fiyatı 3500 TL
 • Emaye basınçlı gün ısı kazan fiyatı 3800 TL
 • Krom basınçlı depo gün ısı fiyatı 4000 TL den başlar.

Ancak depo sac kalınları daha düşük olanlar daha uygun ucuz fiyatlar vardır. Fiyatı etkileyen başka bir faktör ise depo izolasyonudur. Deponun izolasyonu cam yünü olanlar ucuz, poliüretan olanlar daha pahalıdır. Poliüretan izoleli depolar uzun ömürlü olup sıcak suyu daha uzun muhafaza etmektedir.

Basınçlı güneş enerji depo fiyat araştırması yaparken daha detaylı teknik bilgiye göre güvenilir uzman firma olan Aplas güneş enerji sistemlerinden destek alarak basınçlı günısı depo fiyatı almanız uzun yıllar verimli sorunsuz kullanmak adına menfaatinize olacaktır.

Gün Isı Sistemleri Fiyatları

Antalya da en ucuz gün ısı sistemleri fiyatları;

 • Açık devre galvaniz gün ısı fiyatları 2000 TL den başlar.
 • Kapalı sistem gün ısı fiyatları galvaniz olanlar 2500 TL den başlar
 • Krom açık devre gün ısı sistemleri 2800 TL den başlar
 • Krom kapalı devre sistemler ise 3000 TL den başlar.
 • Aplas epoxi gün ısı fiyatı 3000 TL
 • Galvaniz basınçlı gün ısı fiyatı 3500 TL
 • Emaye basınçlı gün ısı fiyatı 3800 TL
 • Krom basınçlı gün ısı fiyatı 4000 TL den başlar.

Basınçlı Gün ısı fiyatları ise daha ucuz kapalı devre sistemler olabilir ancak bunların kalitesi ömrü verimi çok kısadır.

Gün ısı fiyat araştırması yaparken daha detaylı teknik bilgiye göre güvenilir uzman firma olan Aplas güneş enerji sistemlerinden destek alarak gün ısı fiyatı almanız güneş enerjinizi daha uzun yıllar verimli problemsiz şikayetsiz kullanmanızı sebep olacaktır.

Gün Isı Sorunları ve Çözümleri

Gün ısı sıcak su az akıyor

Gün ısılarda sıcak su az akıyor probleminin en büyük sebebi soğuk su deposundan sıcak deposuna geçiş hattındaki boruların veya sıcak su borusunun kireçlenmesinde kaynaklanır.

Gün ısı sıcak su gelmiyor

Gün ısıdan sıcak su gelmiyor ise sıcak su deposunda sıcak su olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şayet sıcak su var ve musluktan akmıyor ise boru ve vanalar kontrol edilmelidir. Ayrıca bazı muslukların filtreli olması ve tıkanmasından dolayı da az veya hiç akmıyor olabilir bunlar kontrol edilmelidir.

Gün ısı neden ısıtmaz

 • Gün ısınız açık devre klasik bir sistem ve ısıtmıyor ise paneller kireçlenmeden dolayı tıkanmış, verimsizleşmiş olabilir. Panellerin değişmesi gereklidir.
 • Gün ısınız kapalı devre bir sistem ve ısıtmıyor ise kapalı devrede antifirizli solar sıvı tükenmiş olabilir. Bunun için antifiriz deposundan antifirizli su ilavesi yapılmalıdır. Başka bir ihtimal ise sistem hava yapmış olabilir. Kolllektörlerden hava alma işlemi yapılmalıdır.
 • Gün ısınız vakum cam tüplü bir sistem ve ısıtmıyor ise tüpler kireçlenmiş olabilir, kirler temizlenmelidir.

Gün ısı paneli kireç temizleme nasıl yapılır

Gün ısı panellerinin kireçlenmeden dolayı tıkanması verimsizleşmesi durumunda temizliği özel kimyasalla yapılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken kimyasal içeriğinin depoya, panellere zarar verebileceği unutulmamalı ve ona göre sağlımızı da riske atmayacak bilindik marka kimyasallar kullanılmalıdır.

Gün ısı paneli su kaçırıyor

Gün ısı panelleri su kaçırıyor ise panellerin değişmesinden başka çare yoktur. Ancak panelleriniz bakır ise tamiri mümkündür.

Gün ısı neden su kaçırıyor

Gün ısı su kaçırıyor ise su kaçağının nereden olduğuna bakılmadır. Paneller ve depodan ise ürün değişmelidir. Ancak daire içerisinde termosifon, kombi, ani su ısıtıcı kullanıyorsanız sıcak su vanası kapatmanız gerekmektedir.

Gün ısı bakımı nasıl yapılır

Gün ısı bakımı kapalı devre gün ısılarda yıllık genellikle sonbahar aylarında akışa girmeden antifiriz konulmalıdır. Ehli olmayan kişiler tarafından konulması durumunda sistem doğal sirkülasyon yapmayıp verimsiz çalışacak ve don olayında panellerin patlamasına sebep olabilecektir.

Gün ısı tamiri Antalya

Gün ısı tamiri uzman deneyimli firmalarla emanet etmelisiniz. Fiyatlar piyasa fiyatlarına göre çok ucuz ise ürün kalitesi düşüktür ve bir daha problem yaşadığınızda o kişiye ulaşama durumunda yada ücretsiz garantili hizmet alamayacağınızı baştan kabul etmiş oluyorsunuz unutmayınız.

Antalya gün ısı bakımı

Gün ısı bakım ve kontroller yıllık 2 defa yapılmasında fayda vardır genellikle kışa girerken ve ilkbahar aylarında havalar ısınmadan yapılmalıdır. Bakımlar ticari firması olan uzman servis ve montaj ekiplerine yaptırılmalıdır.

Antalya Gün ısı bakımı için uzman firma olan Aplas güneş enerji sistemlerinden destek almanız, güneş enerjinizi daha uzun yıllar, verimli, problemsiz şikayetsiz kullanmanızı sebep olacaktır.

Antalya Aplas Gün Isı Firması Olarak Hangi Alanlarda Hizmet Veriyorsunuz ?

Evsel Bireysel Kullanıcılar ile Endüstriyel Fabrika, Resmi Kurumlar ile Tatil Köyleri, Oteller, Hastane, Hamam, Pansiyonların, Boylerli, Pompalı, Otomasyonlu, Eşanjörlü, Termal Merkezi Güneş Enerji sistem kurulumu, ısı pompası destekli projelendirilmesi, Montaj, taahhüt, servis, bakım, tamir onarımı Villalar ve Müstakil Konutları Güneş Kollektörleri (Güneş Paneli) ile Su Isıtmak, Sera ısıtma, Havuz Yerden ısıtmalı havuz ısıtma soğutma Fancoil ile Soğutma Mekan Isıtmak ya da mekan soğutmak için  Gün Isı, Solar Enerji, Güneş Enerji Sistemleri, Klima, Vrf, Su Arıtma, Isı Pompası , Havuz Isıtma, Soğutma gibi birçok iş konusunda faaliyet göstermektedir

Aplas Gün Isı Antalya Güneş Enerji Sistemleri Firması Olarak Hangi Bölgelere Hizmet Veriyorsunuz ?

Antalya Merkez İlçe ve Beldelerinde Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Döşemealtı, Lara, Kundu, Belek, Beldibi, Göynük, Kemer, Çamyuva, Kiriş, Tekirova, Adrasan, Çıralı, Olimpos, Serik, Boğazkent, Kumluca, Finike, Elmalı, Finike, Çolaklı, Korkuteli, Gündoğdu, Kumköy, Side, Manavgat, Demre, Kaş, Kalkan, Kızıl ot, Okurcalar, İnce kum, Avsallar, Türkler, Konaklı, Alanya, Oba göl, Kestel, Mahmutlar, Kargıcak, Demirtaş, Gazipaşa, Bunların dışında Solar Merkezi ısı pompası ile ısıtma güneş enerji sistemleri konusunda ise Fethiye , Dalaman, Ortaca, Köyceğiz, Marmaris, Datça, Yatağan , Milas, Didim, Kuşadası, Söke, İzmir, Bergama, Aydın, Burdur, Isparta, Denizli, Nazilli , Buharkent, Sarayköy, Acıpayam, Tefenli, Çavdır, Bucak , Ağlasun, Korkuteli , Elmalı, İnegöl , Bursa, Sakarya, Eskişehir, Bilecik, Afyon, Uşak, Isparta, Burdur çevre il ve ilçelerinde hizmet vermekteyiz.