Enerji Sistemleri

Sıkça Sorulan Sorular

Merak Edilip Sıkça Sorulan Güneş Enerji Soru ve Cevapları

Güneşin içerisinde yer alan hidrojenlerin birleşerek helyuma dönüşmesi ve bu dönüşüm sırasında kütle kaybı karşılığı enerjinin ortaya çıkması sayesinde “Güneş Enerjisi” ortaya çıkmaktadır.

Güneş, ekolojik yaşamın ve evrenin varlığını sürdürmesinde etkili olan en önemli maddeler arasında yer almaktadır. Güneşsiz bir yaşam olmaması mümkün değildir. Dünyadaki her bir zerrenin varlığı güneşin varlığına bağlıdır diyebiliriz.

 • 1.Sınıf  Kaliteli TSE’li ürün ve malzeme kullanan
 • İşletme giderlerimiz az olduğu için düşük kar marjıyla müşterilerine en uygun fiyatlarla satış ve montaj yapan
 • Kurumsallaşma ve markalaşma yolunda hızla ilerleyen işletme anlayışıyla hizmet sunan
 • Teknoloji yakından takip ederek yenilikçi projeler ürünler ve sistemler  geliştirerek uygulayan
 • Endüstriyel Merkezi ve Bireysel sistemler konusunda bir çok projeye imza atan ve uygulayan
 • Birçok resmi  kurum ve kuruluşa ücretsiz proje ve bilirkişi desteği vererek doğru ve kullanışlı ürünler projelere sunan
 • Yüzlerce mutlu müşteri ve referans sahibi
 • Zamanında servis ve müdahale ekibi olan
 • Bir çok farklı ürün arasından size uygun doğru ürünü sunan ve anlatan
 • Aynı ürünü marka diye fazla para ödetmeyen
 • Konusunda uzman satış ve montaj personelleriyle hızlı hizmet veren
 • Ücretsiz keşif ve teknik destek
 • Antalya bölgesinde merkezi güneş enerji sistemleri konusunda uzman olan 5 firmadan birisiyiz.
 • Antalya bireysel evsel kullanıcılar için güneş enerji gün ısı sistemi konusunda ilk  akla gelen 10 öncü firma ve markadan birisiyiz.

Antalya Merkez, Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Döşemealtı, Serik, Belek, boğakent, Beldibi, Göynük, Kemer, Kiriş, Çamyuva, Tekirova, Olimpos, Adrasan, Kumluca, Finike, Korkuteli, Demre, Kaş, Kalkan, Gündoğmuş, Çolaklı, Kumköy, Manavgat, Kızılot, Kızılağaç, Okurcalar, Avsallar, Konaklı, Alanya, Oba, Kestel, Mahmutlar, Demirtaş, Gazipaşa, Antalya il ilçe beldelerinde hizmet vermektedir.

Projenin büyüklüğüne göre şehir dışı montaj çalışması yapmaktayız.

 1. Güneş enerji konusunda bilgili tecrübeli al sat yapmayan uygulayıcı uzman bir firma olmalıdır.
 2. Satın almak istenilen ürünlerin  uluslararası geçerliliği olan kalite sertifikaları olan TSE belgeli ürünler olmadır.
 3. Uygulama referansları olmalıdır.
 4. Marka Tescili olması şarttır çünkü isminin tescili yoksa sürekli farklı isimlerde şirketler kurup müşteri servis ve hizmet vermemekte almış olduğunuz ürünün muhatapları bulunamamaktadırlar.
 5. Ticaret ve Sanayi Odasına kaydı olması da önemlidir satın aldığınız karşıdaki şirket ise size her zaman hizmet vermek zorundadır yasal olarak
 6. Yeri ve mekanı ürünlerinin teşhiri olan, al sat yapmayan firma olmalıdır.
 7. Merdiven altı diye tabir ettiğimiz sürekli yer mekan değiştiren kişiler ile batak firmalardan uzak durmak gerekir
 8. En önemlisi hakkında olumsuz müşteri şikayeti olan firmalardan uzak durmalısınız ki aynı sıkıntı ve sorunlarla sizde yaşamamalısınız
 9. Bir diğer önemli husus mutlaka yerine gidip yüz yüze görüşüp ürünü bakıp fotoğrafını çekip satın alınız çünkü telefonda anlatılan resimlerde yada teşhirde gösterilen ürün ile gelen ürün bire bir aynı olup olmadığını kontrol ediniz. En çok şikayet edilen konulardan biridir.
 10. Fatura mükellefi olup olmadığına vergi levhası olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 11. Ticari ünvanın ltd şti limited şirketi veya a.ş.anonim şirketi olup olmadığına şahış şirketi veya şirket değil ise uzak durmanızda fayda vardır. Karar vermeden önce satın almak üzere olduğunuz firmanın durumu kontrol etmelisiniz yasal olarak tüketici haklarınızı arayabilmeniz ve arıza yaptığında servis hizmetinizi düzgün alabilmeniz için.

Güneş Enerji Sistem seçimi yaparken en öneli nokta ihtiyacınıza göre doğru ürün seçmekten geçmektedir.

Öncelikle ilk sorumuz binanız daireniz kaç katlı siz kaçıncı katında oturuyorsunuz?

Siz son kat dublex yada müstakil evde yaşıyorsanız

BASINÇLI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ  tercih etmek zorundasınız

Çünkü soğuk su ile sıcak su karışımı yaparken tanzik problemi sıcak suyu ılıştıramama sorunu oluşturmaktadır.

Ancak siz bulunduğunuz bölge itibariyle şebeke basıncı düşük veya sürekli su kesintisi yaşıyor iseniz basınçlı sistem işinize yarar sağlamayacaktır. Basınçlı sistemin bir avantajı da güneş enerji sistemini çatıya yada yüksek bir yere kurmanıza gerek yoktur istediğiniz yere montaj yaptırabilirsiniz. Bu sistemlerin sac kalınları en az 2 mm olduğunda dolayı gün ısı fiyatları diğer sistemlere göre pahalıdırlar. Birde kapalı devre antifirizli sistem olduğundan dolayı diğer klasik sistemlere göre verimsizdirler.

EMAYE BASINÇLI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

GALVANİZ BASINÇLI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

KROM BASINÇLI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

EPOXİ BASINÇLI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

Depo çeşitleri vardır.

KLASİK AÇIK DEVRE GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

Genellikle Antalya gölgesinde en çok tercih edilen ekonomik verimli gün ısı sistemidir.

Çift depolu soğuk su deposu ve sıcak su deposu 2 adet galvaniz kollektörden oluşmaktadır.

Kolektörde kullanım  suyu dolaştığından dolayı verimlidir ancak kireçlendiği için 5-6 yıl sonra iç panel değiştirilmesi gerekmektedir.

KLASİK KAPALI DEVRE GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

Genellikle soğuk don olan yerler için ideal sistemlerdir. Kollektörün içerisinde antifiriz dolaştığı için ilk seneki verim ile 5 yıl sonraki verim aynıdır çünkü kireçlenme olmamaktadır. Açık devre sisteme göre sıcak su verimi düşüktür. Açık devre sistem göre biraz daha pahalıdır. Her yıl bakım gerekmektedir

VAKUM TÜPLÜ GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

Genellikle bakım gerektirmediği  ve fiyatlarının ekonomik olması sebebiyle  soğuk bölgelerin tercih sebebidir.

13 vakum tüplü 18 vakum tüplü 24 30 36 tüplü seçenekleri mevcuttur.

Sistemler soğuk su sıcak su depo malzeme seçenekleri krom galvaniz saclardan imal edilmektedir. Krom sistem pahalı dayanıklı daha pahalıdır galvaniz sisteme göre.

Bir de seçim yaparken kişi başı evsel kullanımlar için 40 lt otel kullanıcıları için 50 lt kişi başına göre seçilmedir

Güneş Enerji sisteminde sıcak su sağlama, binaların havuzların ısıtılmasında ve elektrik üretilmesinde kullanılmaktadır.

Soğutma sistemlerinde kullanılıyor olmasına rağmen yatırım maliyetlerinin çok olması ile amortisman süresinin uzun olmasından dolayı çok talep ve uygulama yapılmamaktadır.

Bulunduğu bölgeye, kullanılan yakıt türüne (Elektrik, Kömür, Lpg, Doğalgaz, Mazot, Fueloil vs.) göre 1 yıl ile 5 yıl arasında yapılmış olan yatırım geri dönüşüm sağlayıp daha sonraki senelerde bedava güneş enerjisinden fayda sağlanmaktadır.

365 günün 300 günü verimli şekilde gün ısı sisteminden sıcak su ve elektrik sağlanır.

Güneş Yenilenebilen sonsuz enerji kaynağı olduğu için doğa dostudur. Yakıt kullanımını azaltıldığı için CO2, CO, SO2, NOx gibi zehirli gazların çıkışı önlenir.

 • Aile ve Ülke ekonomisine katkı sağlar. Dışa bağımlı olmadığından, doğabilecek ekonomik krizlerden etkilenmezler. Bakım ve işletme giderleri son derece düşüktür.
 • Çevreci olmasından dolayı Çevre kirliliğinin önlenmesine katkı sağlar. Su kesintisinde yedek su tankı olarak fayda sağlar. Elektrikli rezistans olması durumunda termosifon görevi görür.
 • Bol ve tükenmeyen yenilenebilir çevreci temiz enerji kaynağıdır.
 • Çevreyi kirletici, duman, gaz, karbon monoksit, kükürt ve radyasyon vb. atıkları yoktur.
 • Yağmurlu bulutlu günlerde ihtiyaç duyulması halinde cevap verememekte yetersiz kalmakta ek bir ısıtıcıya ihtiyaç duymaktadır.
 • İstenildiği anda kullanılması dolayısıyla süreklilik arz etmemektedir.
 • Sürekli olmadığından ısı depolama gerekmekte olup depolama imkânları ise yüksek maliyetli ve sınırlıdır.

Bölgeniz kış şartlarına göre 1 litre suya 1 litre antifiriz veya 3 litre antifirize 1 litre su kapalı bir kapta çalkalanıp karıştırılmalıdır. Kapalı devre gün ısılarda antifiriz deposu bulunmaktadır. Antifiriz deponun içine tek konulmamalı dışarda suyla karıştırılan antifirizli su konulmadır.

En çok araştırılan konulardan biride güneş enerji sisteminden evin, seranın, havuzun ısıtılmasından fayda sağlanabilir mi sorusudur, evet böyle bir sistem var ve yapılan uygulanan bir sistemdir.

Çatıya terasa kollektörler konulup kazan dairesi tesisat odasına boyler konularak yapılmaktadır. Ancak genellikle kışın ısıtma ihtiyacının olması yani güneşlenme süresinin ve güneşin veriminin düşük olmasından dolayı ancak yakıttan tasarruf sağlanabilmektedir.

Tüm ihtiyaç karşılanamaz çünkü hem yatırım maliyeti hem de yazın bu kadar fazla enerji kullanacak başka bir alan olmadığında dolayı yapılmamaktadır.

Son yıllarda güneş enerjisi ile ev ısıtma yerine ısı pompası destekli ev ısıtma sistemleri yapılmaktadır.

Özellikle son yıllarda enerji maliyetlerinin artması otelleri tasarruf yapmaya zorlamış bu sebeple kalorifer kazan kaskadlı boylerli sistemi olan oteller sıcak su ihtiyaçları için bakır sellektif güneş kollektörlerini mevcut boylerlere adapte edilerek çözüm üretmektedirler.

Antalya gün ısı markaları Yeşilgönen, Sergün, Perge Solar, Dağsan vs. Ancak üretim ve montajını kendi yapan üretici firma kalmamıştır. Al sat Bayilik  Franchising olarak hizmet vermektedirler.

Solimpeks, Ezinç, Baymak, Eraslan, Demirdöküm vs.

Güneş Enerji Sistemleri

Güneş Enerji Arıza ve Çözümleri

Merak Edilip Sıkça Sorulan Soru ve Cevapları

Sebebi :
Şebeke suyundan gelen soğuk su tortu, pislik veya kireçten dolayı su şamandırayı kapatamamaktadır.

Çözümü :
Soğuk su depo içerisindeki şamandırayı kontrol edin elinizle aşağı yukarı hareket ettirin.
Soğuk su vanasını kapatıp sıcak su bitinceye kadar kullanın sonra kapatmış olduğunuz vanayı tekrar açın su kaçağı sorunu devam ediyorsa Gün ısı sisteminin giriş çıkış vanalarını kapatıp servis çağırın.

Sebebi :
Daire içerisindeki kombi, doğalgaz, elektrikli kombi hattı, sıcak su hattına, güneş enerji sistemine tersten su geliyordur. Tahliyeden Sıcak su sürekli gelmiyor ve buhar geliyorsa sistem çok ısınmaktan kaynaklanabilir.

Çözümü :
Daire içerisinde kombi doğalgaz eletrikli şofben sisteminin vanalarını kapatınız.
Servis çağırıp geri dönüş hattına çekvalf takılmasını isterseniz bir daha aynı problemle kesinlikle karşılaşmazsınız.

Bu en çok şikayet konu olması itibariyle birçok sebebi olabilmektedir.
Gün ısı sisteminiz yeni ise en fazla 2 yıllık ve açık devre antifirizsiz sistem ise Güneş enerji kollektörünün güneşlenmesine engel olup olmadığını kontrol edin.

Gün ısı kapasitesinden fazla kullanım oluyorsa özellikle güneşin yetersiz olduğu kapalı bulutlu yağmurlu havalarda bu normal bir durumdur.

Sistem kapalı devre gün ısı ( antifirizli ) ise sürekli su kesintisi olan bir yerse kollektörler hava yapmış olabilir havasının alınması gerekebilir.
Eğer sistem açık devre ve 3-4 yıllık bir sistem ise kollektör iç panelleri kireçlenmeden dolayı tıkanmış olabilir. İç panellerin değişmesi gerekmektedir.

Öncelikle su kaçağının hangi bölgeden olduğunu tespit edin.
Soğuk su deposu mu sıcak su deposu mu kollektör iç panelleri mi yoksa borula ek bağlantı parçalarımıdır bunları kontrol edininiz.
Eğer yıpranma ve kaçak görünüyorsa ve sistem garanti süresini doldurmamış bakımını antifirizi eksiltmemiş ise don patlağı kaynaklı değil ise fabrikasyon arızası olabilir. Güneş enerji aldığınız firma ve teknik servis ekibiyle görüşünüz.

Satın almış olduğunuz ürün basınçlı sistem ise şebekeden gelen soğuk su hattına basınç düşürücü ayarı düşük kalmış olabilir bunun için 5 alyen anahtarı ile basınç düşürücünün ayarını artırın.

Yok sistem klasik sistem çift depolu bir sistem ise sizde son kat dublex müstakil evde oturuyorsanız bu normal bir durumdur. Yapılabilecek tek şey basınç artırıcı pompa kullanmaktır.

Bir diğer sebebi montaj yapılırken pprc boruların birleşim yerlerinin düzgün kaynak yapılmamasından da kaynaklanabilir. Yada paneller ve depo kireçlenmiştir.

Kollektör ara bağlantı parçalarından kaynaklanıyor olabilir. Şayet ara bağlantı parçaları değil ise kollektör iç panelinde patlak olabilir. Sizin çözüm üretmeniz zor olacağı için servis talep etmeniz gerekmektedir.

Suda oluşan kireçlenmeden kaynaklandığı için Panellerin temizliği zordur. Panellerde bulunan kör tapalar sökülerek içerisinde oluşan tortu temizlenebilir. Porçöz taş asidi gibi kimyasallar panellerin delinmesine sebep olduğundan tavsiye edilmemektedir.

Isıtma sebepleri çok olmakla birlikte kollektör camlarının kirli olması güneş ışığının iç panele yansımasında da kaynaklanabilir.

Daire içerisinde mix batarya muslukları aç kapa olanlardan var ise orta kullanılması sonucu sıcak su daireye gelmemesine rağmen her açılıp kapandığında sıcak deposunun içerisine soğuk su girmesin dede kaynaklanabilmektedir.

Akşamdan sabaha soğuma ise borularda bağlantı hatlarında sıcak su deposunun izolesenin zayıf yada olmamasından kaynaklanabilmektedir. Bu tür sorunla karşılaşanlar için izolasyon yenilenmelidir.

Güneş enerji sistemi sıcak su deposu aynı zamanda birer termosifondur. Sıcak su deposuna elektrikli rezistans bağlanarak 24 saat kesintisiz sıcak su elde edebilirsiniz. Elektrik tüketimi bir termosifon gibidir.

Güneş enerji basınçlandırma pompası takılabilir ancak yatırım maliyeti ile kullanım maliyeti yüksek olur. Pompa ses çıkarması ve yağmur ve sudan etkilenmesi kireçlenerek görev yapmaz hale gelmesi de dezavantajıdır.

Garanti Şartları ;

 1. Garanti süresi, malın teslim veya fatura tarihinden itibaren başlar.
 2. Satın aldığınız ürünler firmamızın garanti kapsamındadır.
 3. Ürünün garanti süresi içerisinde arızalanması durumunda, servis en geç 20 iş gününde müdahale etmek zorundadır.
 4. Ürünün garanti süresi içerisinde malzeme hatalarından dolayı arızalanması halinde, değiştirilen parça bedeli için ücret talep etmeksizin tamiri yapılacaktır.

Garanti Kapsamını Sonlandıran / Girmeyen Durumlar

 1. Şamandıra Arızaları
  (Arızanın genellikle şehir şebekesindeki veya tesisatınızdaki partikül tortu kaynaklı olduğundan)
 2. Sudaki kireçlenmeden kaynaklanan sıcak su verim kayıpları ile iç panel vakum tüp tıkanmaları
 3. Doğal Afetler Don kaynaklı kollektör depo bağlantı parçası patlakları
 4. Doğal Afetler Rüzgar kaynaklı sebepler
 5. Cam kırılmaları
 6. Rezistanslar
 7. Şehir Şebekeye suyu yerine Artejyen kuyu suyu kullanılması durumunda
 8. Kapalı devre sistemlerde YILLIK antifiriz konulmaması kaynaklı arızalar
 9. Tarafımızca yapılmayan daire içi ve dışı tesisat kaynaklı tesisat ve basınç sorunları
 10. Kullanıcı hataları (Daire içerisindeki Doğalgaz Kombi Şofben Termosifon tesisatıyla birlikte kullanılması durumundaki yaşanan sorunlar )
 11. Daire içi veya dışı tesisat hata sorun ve problemleri
 12. Yıllık bakımları firmamız yetkili servisleri tarafından yapılmaması durumlarında
 13. Montajdan sonra tarafımızca yapılmayan tüm müdahale değişiklik taşıma kaynaklı sorunlar.
 14. Ürünün garanti süresi içerisinde değişimi gereken durumlarda vinç veya özel ekipman gerekli ise müşteri temin etmek zorundadır.

NOT: Garanti kapsamına girmeyen durumlar ve hususlar için servis ücreti talep edilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular