Gün Isı Sistemi Nasıl Seçim Yapılır ?

Öncelikle ilk sorumuz binanız daireniz kaç katlı siz kaçıncı katında oturuyorsunuz?

Şayet Güneş Enerji Sistemi ile en az 6 metre yükseklik varsa klasik sistem gün ısı çeşitlerine bakabilirsiniz. Ancak Siz

Siz son kat dublex yada müstakil evde yaşıyorsanız

BASINÇLI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ  tercih etmek zorundasınız

Çünkü soğuk su ile sıcak su karışımı yaparken tanzik problemi sıcak suyu ılıştırma sorunu yaşayabilirsiniz.

Ancak siz bulunduğunuz bölge itibariyle şebeke basıncı düşük veya sürekli su kesintisi yaşıyor iseniz basınçlı sistem işinize yarar sağlamayacaktır. Basınçlı sistemin bir avantajı da güneş enerji sistemini çatıya yada yüksek bir yere kurmanıza gerek yoktur istediğiniz yere montaj yaptırabilirsiniz. Bu sistemlerin sac kalınları en az 2 mm olduğunda dolayı gün ısı fiyatları diğer sistemlere göre pahalıdırlar. Birde kapalı devre antifirizli sistem olduğundan dolayı diğer klasik sistemlere göre verimsizdirler.

Basınçlı Gün Isı Çeşitleri Nelerdir ?

EMAYE BASINÇLI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

GALVANİZ BASINÇLI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

KROM BASINÇLI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

EPOXİ BASINÇLI GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

Depo çeşitleri vardır.

KLASİK AÇIK DEVRE GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

Genellikle Antalya gölgesinde en çok tercih edilen ekonomik verimli gün ısı sistemidir.

Çift depolu soğuk su deposu ve sıcak su deposu 2 adet galvaniz kollektörden oluşmaktadır.

Kolektörde kullanım  suyu dolaştığından dolayı verimlidir ancak kireçlendiği için 5-6 yıl sonra iç panel değiştirilmesi gerekmektedir.

KLASİK KAPALI DEVRE GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

Genellikle soğuk don olan yerler için ideal sistemlerdir. Kollektörün içerisinde antifiriz dolaştığı için ilk seneki verim ile 5 yıl sonraki verim aynıdır çünkü kireçlenme olmamaktadır. Açık devre sisteme göre sıcak su verimi düşüktür. Açık devre sistem göre biraz daha pahalıdır. Her yıl bakım gerekmektedir

VAKUM TÜPLÜ GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

Genellikle bakım gerektirmediği  ve fiyatlarının ekonomik olması sebebiyle  soğuk bölgelerin tercih sebebidir.

13 vakum tüplü 18 vakum tüplü 24 30 36 tüplü seçenekleri mevcuttur.

 

Sistemler soğuk su sıcak su depo malzeme seçenekleri krom galvaniz saclardan imal edilmektedir.

Krom sistem pahalı dayanıklı daha pahalıdır galvaniz sisteme göre.
Şebeke suyundan gelen soğuk su tortu, pislik veya kireçten dolayı su şamandırayı kapatamamaktadır.

 

Çözümü :
Soğuk su depo içerisindeki şamandırayı kontrol edin elinizle aşağı yukarı hareket ettirin.
Soğuk su vanasını kapatıp sıcak su bitinceye kadar kullanın sonra kapatmış olduğunuz vanayı tekrar açın su kaçağı sorunu devam ediyorsa Gün ısı sisteminin giriş çıkış vanalarını kapatıp servis çağırın

Sebebi :
Daire içerisindeki kombi, doğalgaz, elektrikli kombi hattı, sıcak su hattına, güneş enerji sistemine tersten su geliyordur. Tahliyeden Sıcak su sürekli gelmiyor ve buhar geliyorsa sistem çok ısınmaktan kaynaklanabilir.

Çözümü :
Daire içerisinde kombi doğalgaz eletrikli şofben sisteminin vanalarını kapatınız.
Servis çağırıp geri dönüş hattına çekvalf takılmasını isterseniz bir daha aynı problemle kesinlikle karşılaşmazsınız.[/vc_column_text][/vc_tta_section]

Bu en çok şikayet konu olması itibariyle birçok sebebi olabilmektedir.
Gün ısı sisteminiz yeni ise en fazla 2 yıllık ve açık devre antifirizsiz sistem ise Güneş enerji kollektörünün güneşlenmesine engel olup olmadığını kontrol edin.

Gün ısı kapasitesinden fazla kullanım oluyorsa özellikle güneşin yetersiz olduğu kapalı bulutlu yağmurlu havalarda bu normal bir durumdur.

Sistem kapalı devre gün ısı ( antifirizli ) ise sürekli su kesintisi olan bir yerse kollektörler hava yapmış olabilir havasının alınması gerekebilir.
Eğer sistem açık devre ve 3-4 yıllık bir sistem ise kollektör iç panelleri kireçlenmeden dolayı tıkanmış olabilir. İç panellerin değişmesi gerekmektedir.

4. Güneş Enerji Gün Isı Sisteminde Su kaçağı neden kaynaklanır? Sebebi ve Çözümü nedir?

Öncelikle su kaçağının hangi bölgeden olduğunu tespit edin.
Soğuk su deposu mu sıcak su deposu mu kollektör iç panelleri mi yoksa borulara ek bağlantı parçalarımıdır bunları kontrol edininiz.
Eğer yıpranma ve kaçak görünüyorsa ve sistem garanti süresini doldurmamış bakımını antifirizi eksiltmemiş ise don patlağı kaynaklı değil ise fabrikasyon arızası olabilir. Güneş enerji aldığınız firma ve teknik servis ekibiyle görüşünüz.

5. Güneş Enerji Gün Isı Sisteminde Tanzik basıncın zayıf gelmesi sıcak su ile soğuk su ılıştırmada zorluk çekmek neden kaynaklanır ? Sebebi ve Çözümü nedir?”

Satın almış olduğunuz ürün basınçlı sistem ise şebekeden gelen soğuk su hattına basınç düşürücü ayarı düşük kalmış olabilir bunun için 5 alyen anahtarı ile basınç düşürücünün ayarını artırın.

Yok sistem klasik sistem çift depolu bir sistem ise sizde son kat dublex müstakil evde oturuyorsanız bu normal bir durumdur. Yapılabilecek tek şey basınç artırıcı pompa kullanmaktır.

Bir diğer sebebi montaj yapılırken pprc boruların birleşim yerlerinin düzgün kaynak yapılmamasından da kaynaklanabilir. Yada paneller ve depo kireçlenmiştir.

6. Kapalı devre Güneş Enerji Gün Isı Sisteminde Sürekli antifiriz eksiltmesi neden kaynaklanır? Sebebi ve Çözümü nedir?

Kollektör ara bağlantı parçalarından kaynaklanıyor olabilir. Şayet ara bağlantı parçaları değil ise kollektör iç panelinde patlak olabilir. Sizin çözüm üretmeniz zor olacağı için servis talep etmeniz gerekmektedir.

7. Güneş enerji sisteminde kollektör temizliği nasıl yapılır? Sebebi ve Çözümü nedir?”

Suda oluşan kireçlenmeden kaynaklandığı için Panellerin temizliği zordur. Panellerde bulunan kör tapalar sökülerek içerisinde oluşan tortu temizlenebilir. Porçöz taş asidi gibi kimyasallar panellerin delinmesine sebep olduğundan tavsiye edilmemektedir.

“8. Güneş enerji sisteminde ısıtmama veya akşamdan sabaha kullanım olmamasına rağmen sıcak suyun soğumasının sebebi nedir? Sebebi ve Çözümü nedir?”

Isıtma sebepleri çok olmakla birlikte kollektör camlarının kirli olması güneş ışığının iç panele yansımasında da kaynaklanabilir.

Daire içerisinde mix batarya muslukları aç kapa olanlardan var ise orta kullanılması sonucu sıcak su daireye gelmemesine rağmen her açılıp kapandığında sıcak deposunun içerisine soğuk su girmesin dede kaynaklanabilmektedir.

Akşamdan sabaha soğuma ise borularda bağlantı hatlarında sıcak su deposunun izolesenin zayıf yada olmamasından kaynaklanabilmektedir. Bu tür sorunla karşılaşanlar için izolasyon yenilenmelidir.

9. Güneş enerji sistemini elektrikli termosifon olarak kullanılır mı? Kapalı bulutlu havalarda sıcak su ihtiyacı karşılanabilir mi?”

]Güneş enerji sistemi sıcak su deposu aynı zamanda birer termosifondur. Sıcak su deposuna elektrikli rezistans bağlanarak 24 saat kesintisiz sıcak su elde edebilirsiniz. Elektrik tüketimi bir termosifon gibidir.

“10. Klasik sistem gün ısı güneş enerji sisteminde tazyik sorunu nasıl çözülür? Basınç pompası işe yarar mı?”

Güneş enerji basınçlandırma pompası takılabilir ancak yatırım maliyeti ile kullanım maliyeti yüksek olur. Pompa ses çıkarması ve yağmur ve sudan etkilenmesi kireçlenerek görev yapmaz hale gelmesi de dezavantajıdır.

deneme soruları